نانوذرات سبز، روشی برای درمان زخم‌های سوختگی
2014-11-05

نانو چیست؟

قرن بیست ویکم، قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت به شمار می رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود. نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است، کوچک شدن یک مقیاس، نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما باتاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان.

در مقیاس نانو خواص فیزیکی، شیمیایی وبیولوژیکی تک تک اتم ها، ملکول ها باخواص توده ماده متفاوت است، نانوذرات درچنین مقیاس و مشخصه های منحصر به فردی موجب پیدایش دستاوردهای نوینی درعلوم پزشکی و مهندسی می شوند.

به طورخلاصه نانو تکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی – ملکولی و ساخت موادی با خواص کاملا” متفاوت درابعاد نانو است. تعریف دیگر نانوتکنولوژی “با آرایش دادن ودستکاری اتم ها ساخت مواد مورد نظراست”. نانومتر، (یک میلیاردم متر) به اندازه چیدن ۵الی۱۰ اتم درکنار یگدیگر است، مکعبی باابعاد ۲٫۵ نانومتر تقریبا” ۱۰۰۰ اتم راشامل می شود. خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ماده تبدیل شده به ابعاد نانو نسبت به خواص آن در ابعاد ماکرویی کاملا” متفاوت است. نانو در ملکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می کند به همین دلیل معجزه آسا نامیده می شود.

تاریخچه فناوری نانو
فناوری نانو حدود نیم قرن پیش، در دهه های آخر قرن بیستم همراه با توسعه فناوری های نوین تصویربرداری، دستکاری و شبیه سازی ماده در مقیاس اتمی پدید آمده است.  نانو در گذشته فیزیک اتمی نامیده می شد، پس از کابردی شدن آن، نام آن نانوشد، به همین دلیل نانو یک علم جدید نیست، اما کاربردی شدن آن زندگی انسان  رادگرگون ساخت. ایده نانوتکنولوژی رابرای اولین بارEric Drexler  به دنیا عرضه نمود، او درآزمایشگاه مشهورMIT متعلق به انستیتوForesight مطالعات خود را باسیستم ها بیولوژیکی شروع کرده وسپس متوجه شد که می توان دستگاه های ملکولی تولید کرد بدین ترتیب ایده نانو تکنوژلوی به نام او ثبت شد. اصطلاح “نانو” برگرفته از یونان قدیم است وبه معنی” کوتوله” بوده است.

جايگاه فناوري نانو در علوم مهندسی
علم میان رشته ای نانوتقریبا” تمامی علوم  مهندسی وپزشکی رادر برگرفته است. تاکنون بیشترین کاربرد را درصنایع سنگین، بهداشت، نساجی و کشاورزی داشته ودر صنایعی نظیر رنگ، اتومبیل، کامپیوتر، شیمی، تصفیه آب وغیره نیز درحال توسعه است. محصولات  نساجی حاصل از فناوری نانو در کشورهای آلمان  وانگلیس بیشترین رواج رادارند. تولید کفش ها و لباس هایی که با حفظ گرمای بدن وتاثیر درگردش خون، باعث کاهش خستگی وراحتی  می شوند نیز ازدستاوردهای سحرآمیزعلم نانو است.

ساخت، دستکاری و آنالیز نانو- سیستم ها، توابع مختلفی راکه قبلا” از وجود آن بی خبر بوده ایم آشکارو استفاده مفید وعرضه آنها به بشر باعث پیشرفت‌های ارزنده ای دراستانداردهای زندگی می شود. مهندسی سیستم‌های خلاء پیشرفته وایجاد توانایی های علمی در علوم مهندسی و پزشکی از قبیل; نمایش، تطبیق نیروهای مکانیکی و تعیین مشخصات آنها درسطح نانو، شروع وخاتمه تثبیت وپی گیری انجام کارهای مختلف در نانو ثانیه ها، بررسی پیشرفت تکنیک های آنالیتیکی مانند; آنالیزهای شیمیایی در ابعاد نانو وازطرفی  فرصت دست یابی علوم مهندسی  به نانوسنسورها، عناصرحافظه وتجهیزدستگاه‌های جدید وموثردرعلم پزشکی ازدستاوردهای این فناوری است.

فولرین  C60) Fulleren)به دلیل ساختار خاص آن کاربردهای بسیاری؛ ازجمله عناصر حافظه در صنعت کامپیوتر و روان‌کننده‌های جامد در روغن موتوررا دارا می باشد.

تاثیرات فناوری نانو در زندگي انسان
بهره گیری از خواص ماده درمقیاس نانو، نویدبخش فواید و منافعی می باشد که موجب تحولات اساسی در زندگی انسان می شود. صرفه جوئی در مصرف انرژی، صرفه جویی اقتصادی، صرفه جویی در زمان، تامین محصول بیشتر باهزینه کمتر، افزایش کیفیت محصول ودرنتیجه افزایش کیفیت واستانداردهای زندگی، ایجاد زندگی سالم، کاهش وابستگی های اقتصادی به سایر تکنولوژی های پیشرفته وافزایش درآمدهای ملی از جمله فوایدی است که می توان نام برد.
بودجه صرف شده در فناوری نانو درسال ۲۰۰۸ مبلغ ۸/۶ میلیارد دلارواین بودجه برای سال ۲۰۱۵ به میزان یک تریلیون دلاروبرای سال ۲۰۲۰ چهاربرابراین رقم پیش بینی شده است.

79 نظر

 1. نرجس جمشیدی گفت:

  این محصولات بسیار خوب هستند ولی چرا قیمت بالا یی دارند؟

  • mynano گفت:

   با سلام
   کیفیت خانم جمشیدی باعث افزایش قیمت محصولات میشن از قدیم گفتن هر چقدر اش …. ولی شما اگر یک مرتبه حتی یکی از محصولات ما رو تست کنید مطمین باشید محصول دیگه و استفاده نخواهید کرد
   با این وجود شیشه شو مهرتاش ما با قیمت ۵۲۰۰ تومان در حجم ۸۰۰ میل با شیشه شویی مثل اکتیو در حجم ۴۵۰ میل با قیمت ۳۵۰۰ تومان کاملا به صرفه تر در می اید بماند که شیشه شو ما خوراکیس و قدرت پاکنندگی آن از محصولات شیمیایی بالاتر و دارای خاصیت ضد گردغبار
   همین بس
   با تشکر

 2. زیرنویس گفت:

  خسته نباشید مرسی به خاطر این
  مطالب زیبا

 3. بک لینک گفت:

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب مفید

 4. خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب زیبا

 5. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون
  ادامه بدین

 6. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

 7. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین
  سایت ها هستید.

 8. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 9. سلام.وبسایت جالبی دارید.ممنون

 10. بک لینک گفت:

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
  ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
  براتون بشه

 11. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به
  کارتون ادامه بدین

 12. خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت مفید

 13. وای خیلی خوبه ساییتون

 14. مناقصات گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 15. آقا دستت درست نکنه ممنون

 16. ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری
  دارید در سایت قرار دهید

 17. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 18. marya گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید ….سوال من درباره ی شوینده های لباسه …میخوام بدونم شوینده های نانو ضرری برای بدن ندارند یعنی ممکنه توی لباس بمونه و برای سلامتی مضر باشه چون هنوز تجربه ای در استفاده از محصولات نانو به صورت گستروه وجود نداره و این ترس و سوال پیش میاد که همه دارن از محصولات اکتیو و …..استفاده میکنن منی که از مهرتاش استفاده میکنم نکنه سلامتیم به خطر بیفته چون اطلاعات چندانی از شوینده های نانو نداریم ….و اینکه چرا در ترکیبات شوینده هاتون فقط نوشتین گیاهان پس کف حاصله از کجا میاد …..لطف میکنید اگر پاسخ بدید ممنون میشم به شخصه ازتون کمی اطلاعات میخوام تا اطمینان حاصل کنم که ماده ی سلامتیه …متشکر

 19. marya گفت:

  با عر۱ پوزش یک سوال دیگه هم از خدمتتون دارم اینکه خود محصولاتی که میگن آنتی باکتریاله جزو دسته شوینده های مضر برای سلامتیه تا جایی که میگن صابونهای آنتی باکتریال مصرف نکنید میخوام بدونم شوینده های مهرتاش که آنتی باکتریال هستن وضعیتشون چطور میشه

  • mynano گفت:

   با سلام
   محصولات مهرتاش اولین شوینده های کاملا گیاهی هستند که در اندازه نانو تولید شده اند این محصولات فقط از ۳ ماده اولیه روغن کرچک صمغ بنه و جوهر سیب(سرکه سیب) تهیه شدند. چون این مواد به اندازه نانو رسیدند دارای این خاصیت شدند و کف کنندگی و خاصیت شویندگی این محصول هم حاصل همون تغییر اندازه می باشد.
   در مورد خود مواد اولیه ما به ساختار اصلی مواد اولیه دست نزدهیم و تغییری در ساختار مواد بوجود نیاوردیم فقط این مواد اولیه شکسته تا به اندازه نانو که این خواص درشون بوجودامده است.
   ضمن اینکه محصولات مهرتاش دارای تمام تاییده های لازم می باشد.

 20. سلام و تشکر فراوان از اشتراک گذاریتون
  وب سایت خیلی خوبی دارید
  به امید موفقیت های روز افزون.

 21. در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایتا هستید
  ممنون از راهنماییتون
  ظرفشویی بوش

 22. سلام خسته نباشید ممنونم بابت مطلبی که در مورد نانو به اشتراک گزاشتید

 23. سپاس خیلی خوب بود مممنون که در سایتتون قرار دادید

 24. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

 25. یوبوت گفت:

  ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید.موفق باشید

 26. سلام سایتتون عالیهه . موفق باشید

 27. بسیار عالی بود
  موفق و پیروز باشید.

 28. باسلام و خدا قوت به شما مدیریت محترم سایت و همکاران عزیزتان
  برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!

 29. خیلی مقاله جالبی بود ممنون از وبسایت خوبتون

 30. سال خوبی داشته باشید با آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما

 31. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 32. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
  براتون بشه

 33. سلام.وبسایت زیبایی دارید.خیلی زحمت میکشید
  بابتش و ازین بابت کمال تشکر رو دارم

 34. muzicir.com گفت:

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 35. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون
  ادامه بدین

 36. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
  بهترین سایت ها هستید.

 37. مقاله بسیار خوبی بود ممنونم

 38. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 39. Seodex.Ir گفت:

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *